Full programme / Wednesday / Thursday / Friday / Saturday / Sunday / Throughout the whole festival

 

Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
15:00

Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
20:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-20, Performanssi/performance 17:30

Petros Konnaris: Nakedness is
Kirjakahvila, Vanha Suurtori 3 (Brinkkalan sisäpiha / Brinkkala courtyard)
14:00
16:00
Keskusteluja alastomuudesta / discussions about nakedness

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
14:00
18:00
Työpajat/workshops 14-18, performanssit/performances 17:45

Señoritaugarte: Maternidad(es) intercambio / Exchange of Maternity(ies)
Kauppatori, pysäkki numero T37 Eerikinkadulla / Market Square, bus stop number T37, at Eerikinkatu
17:00
17:30
Performanssi/performance

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
02:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association

Seiji Shimoda
Nykytaidetila Kutomo, Kalastajankatu 1B
19:00
20:00
Esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after performance

Screening: Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
20:30
21:30
Video screening. Collection of performances for video, produced by MUU Association. Screening in collaboration with VAFT
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00

John Court: Untitled
Topeliuksen koulu / Topelius School, Hansakatu 2
10:00
14:00
Teos esitetään sisäpihalla, käynti kadulta – seuraa opasteita Performance will be presented in the courtyard, entrance from the street – follow information

Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
11:00
15:00
11:00, 12:00, 13:00, 14:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-18, Performanssi/performance 17:30

Coffee with the curators
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
13:00
15:00
Seiji Shimoda (NIPAF, Japan), Antoine Pickels (SIGNAL, Belgium), Alexander del Re (Perfolink, Chile) Leena Kela & Christopher Hewitt (New Performance Turku Festival)

Petros Konnaris: Nakedness is
Kirjakahvila, Vanha Suurtori 3 (Brinkkalan sisäpiha / Brinkkala courtyard)
14:00
16:00
Keskusteluja alastomuudesta / discussions about nakedness

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
14:00
18:00
Työpajat/workshops 14-18, performanssit/performances 15:45

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
03:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association

Harriet Rabe: For the birds
Kakolan puisto, vankien vanha ulkoilualue Kakola park, former outdoor area for prison inmates
18:45
19:10
Tapaamispaikka osoitteen Linnankatu 55 kohdalla klo 18:45, josta opastus teokseen / meeting point at Linnankatu 55 at 18:45, from where you will be guided to performance

Discussion with Seiji Shimoda
TEHDAS Teatteri, Itäinen Rantakatu 64
19:30
20:30
Open discussion: Performance art scene in Japan and Asia
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
11:00
15:00
Työpajat/workshops 11-15, performanssit/performances 14:45

John Court: Untitled
Topeliuksen koulu / Topelius School, Hansakatu 2
12:00
16:00
Teos esitetään sisäpihalla, käynti kadulta – seuraa opasteita Performance will be presented in the courtyard, entrance from the street – follow information

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videoperformanssi / video performance

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
12:00
16:00
12:00, 13:00, 14:00, 15:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
19:00
Installaatio/installation 12-19, Performanssi/performance 18:00, esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after the performance

Alexander del Re: Phobia # 96/166
Eerikinkatu 9 bAB
15:00
17:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Cristóbal Yáñez Lanzarini: The Brain
Vartiovuoren puisto, seuraa opasteita osoitteesta Hämeenkatu 26 tai Kaskenkatu 2 / Vartiovuori Park, follow guidance information from Hämeenkatu 26 or Kaskenkatu
15:00
18:00
Durational performance

Señoritaugarte: Maternidad(es) intercambio / Exchange of Maternity(ies)
Bussipysäkki numero 16 Lidlin edessä / Bus stop number 16 in front of Lidl Eerikinkatu 4
15:30
16:00
Performanssi/performance

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
03:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association

Discussion with Márcio Carvalho
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
19:30
20:30
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation
Seminar: Site-Specific Performance and the City
Vanha Viinatehdas, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
10:00
15:00
Antoine Pickels, Annette Arlander, Kira O’Reilly, John Court, Juha Valkeapää, Riina Lundman, Kris van’t Hof, in collaboration with Turku Arts Academy

Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
17:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
12:00
16:00
Työpajat/workshops 12-16, performanssit/performances 15:45

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Petros Konnaris: Nakedness is
Turun Uimahalli / Turku Swimming Hall, Rehtorinpellonkatu 4
11:00
13:00
Esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after the performance *** ei uima-asuja / no swimming suits aloud

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
16:00
Installaatio/installation 12-16

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
12:00
16:00
Työpajat/workshops 12-16, performanssit/performances 15:45

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videoperformanssi / video performance

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
12:00
16:00
12:00, 13:00, 14:00, 15:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videonäyttely / video exhibition

IPIP: In Public, In Particular
Turun klassillinen lukio, Eskelinkatu 4
14:00
16:00
Performanssi-interventioita. Yhteistyössä Turun Taideakatemia ja Turun Klassillinen lukio / In collaboration with Turku Arts Academy and Turku Klassillinen high school

Kira O'Reilly: I came to the sea and I was scared, my heart is broken
Kolkanniemen ranta, Saarronniemi, Ruissalo
16:30
19:15
Teoksen kesto n. 1h. Yhteiskuljetus teokseen lähtee klo 16:30, Aurakatu 2, kaupungintalon pysäkiltä. Kuljetus takaisin Turun keskustaan, perillä n. klo 19:15. - Duration about 1h. Transport to the performance at 4.30pm, Aurakatu , in front of Turku City Hall. Transport back in Turku around 7.15pm. Varaukset kuljetukseen ja ohjeet omalla kyydillä saapuville / reservations for transportation and info for those coming by themselves: www.newperformance.fi

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
02:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association

NEW PERFORMANCE SAUNA NIGHT
Tammirannantie 39, Ruissalo
19:00
00:00
Tuo omat eväät, saunajuomat ja pyyhe mukanasi! Bring your own food, beverages and a towel with you! Bussikuljetus suoraan Kira O’Reillyn teoksesta. Paluukuljetus omilla kyydeillä, bussin numero 8 aikataulut Ruissalosta: www.foli.fi Bus transportation straight from Kira O’Reilly’s performance. Back in Turku with own arrangements, bus number 8 schedules from Ruissalo: www.foli.fi
NEW PERFORMANCE OPENING NIGHT
Avajaiskävely / Opening walk, aloituspiste/starting point at Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
17:30
22:00
Voit kulkea koko avajaiskävelyn läpi tai hypätä mukaan matkan varrella You can walk through the opening walk or hop on in the middle

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
02:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association
Setting up the installation / Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Teoksen ripustuskävely taiteilijan kanssa, lähtö Titanik-gallerialta Setting up the installation – a walk with the artist, starting point at Titanik gallery Itäinen Rantakatu 8
18:00
20:00
Performance about Responsibility -installaatio näkyy Turun katukuvassa koko festivaalin ajan / Installation can be seen around Turku streetscape throughout the festival
NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
02:00
Cristóbal Yáñez Lanzarini: Back to the Tree Señoritaugarte: El grito decolonial / The Decolonial Cry Alexander del Re: Phobia # 131/367 +DJ Nallebjörn Ovet ja baari avataan klo 19 / doors and bar open at 7pm Liput / tickets 5€
Pilvi Porkola: Until We Come Together
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
22:30

NEW PERFORMANCE PARTY NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
22:30
02:00
DANCE DANCE KARAOKE & DJ Nallebjörn Ovet ja baari auki klo 20 alkaen / doors and bar open from 8pm Liput / tickets 5 €

Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Tuesday - pre-festival day

Wednesday 5.10.

Thursday 6.10.

Friday 7.10.

Saturday 8.10.

Sunday 9.10.

Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
NEW PERFORMANCE OPENING NIGHT
Avajaiskävely / Opening walk, aloituspiste/starting point at Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
17:30
22:00
Voit kulkea koko avajaiskävelyn läpi tai hypätä mukaan matkan varrella You can walk through the opening walk or hop on in the middle
NEW PERFORMANCE SAUNA NIGHT
Tammirannantie 39, Ruissalo
19:00
00:00
Tuo omat eväät, saunajuomat ja pyyhe mukanasi! Bring your own food, beverages and a towel with you! Bussikuljetus suoraan Kira O’Reillyn teoksesta. Paluukuljetus omilla kyydeillä, bussin numero 8 aikataulut Ruissalosta: www.foli.fi Bus transportation straight from Kira O’Reilly’s performance. Back in Turku with own arrangements, bus number 8 schedules from Ruissalo: www.foli.fi
NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
02:00
Cristóbal Yáñez Lanzarini: Back to the Tree Señoritaugarte: El grito decolonial / The Decolonial Cry Alexander del Re: Phobia # 131/367 +DJ Nallebjörn Ovet ja baari avataan klo 19 / doors and bar open at 7pm Liput / tickets 5€
NEW PERFORMANCE PARTY NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
22:30
02:00
DANCE DANCE KARAOKE & DJ Nallebjörn Ovet ja baari auki klo 20 alkaen / doors and bar open from 8pm Liput / tickets 5 €

Wednesday 5.10.

  • NEW PERFORMANCE OPENING NIGHT
    17:30 - 22:00

Friday 7.10.

  • NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
    21:00 - 02:00

Saturday 8.10.

Sunday 9.10.

Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
17:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
20:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-20, Performanssi/performance 17:30

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
02:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-18, Performanssi/performance 17:30
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
19:00
Installaatio/installation 12-19, Performanssi/performance 18:00, esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after the performance

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
03:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
16:00
Installaatio/installation 12-16

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5 years of New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
16:00
Videonäyttely / video exhibition
Setting up the installation / Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Teoksen ripustuskävely taiteilijan kanssa, lähtö Titanik-gallerialta Setting up the installation – a walk with the artist, starting point at Titanik gallery Itäinen Rantakatu 8
18:00
20:00
Performance about Responsibility -installaatio näkyy Turun katukuvassa koko festivaalin ajan / Installation can be seen around Turku streetscape throughout the festival
Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
02:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association
Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
03:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association
Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
02:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association
Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00
Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00
Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00
Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00
Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Tuesday - pre-festival day

Wednesday 5.10.

Thursday 6.10.

Friday 7.10.

Saturday 8.10.

Sunday 9.10.

Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
15:00

Petros Konnaris: Nakedness is
Kirjakahvila, Vanha Suurtori 3 (Brinkkalan sisäpiha / Brinkkala courtyard)
14:00
16:00
Keskusteluja alastomuudesta / discussions about nakedness
Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00

Coffee with the curators
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
13:00
15:00
Seiji Shimoda (NIPAF, Japan), Antoine Pickels (SIGNAL, Belgium), Alexander del Re (Perfolink, Chile) Leena Kela & Christopher Hewitt (New Performance Turku Festival)

Petros Konnaris: Nakedness is
Kirjakahvila, Vanha Suurtori 3 (Brinkkalan sisäpiha / Brinkkala courtyard)
14:00
16:00
Keskusteluja alastomuudesta / discussions about nakedness
Petros Konnaris: Nakedness is
Turun Uimahalli / Turku Swimming Hall, Rehtorinpellonkatu 4
11:00
13:00
Esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after the performance *** ei uima-asuja / no swimming suits aloud
Seiji Shimoda
Nykytaidetila Kutomo, Kalastajankatu 1B
19:00
20:00
Esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after performance
Discussion with Seiji Shimoda
TEHDAS Teatteri, Itäinen Rantakatu 64
19:30
20:30
Open discussion: Performance art scene in Japan and Asia
Discussion with Márcio Carvalho
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
19:30
20:30
Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00
Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00
Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00
Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00
Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00
Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
15:00
Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00
Seminar: Site-Specific Performance and the City
Vanha Viinatehdas, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
10:00
15:00
Antoine Pickels, Annette Arlander, Kira O’Reilly, John Court, Juha Valkeapää, Riina Lundman, Kris van’t Hof, in collaboration with Turku Arts Academy
NEW PERFORMANCE OPENING NIGHT
Avajaiskävely / Opening walk, aloituspiste/starting point at Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
17:30
22:00
Voit kulkea koko avajaiskävelyn läpi tai hypätä mukaan matkan varrella You can walk through the opening walk or hop on in the middle
Discussion with Márcio Carvalho
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
19:30
20:30
NEW PERFORMANCE SAUNA NIGHT
Tammirannantie 39, Ruissalo
19:00
00:00
Tuo omat eväät, saunajuomat ja pyyhe mukanasi! Bring your own food, beverages and a towel with you! Bussikuljetus suoraan Kira O’Reillyn teoksesta. Paluukuljetus omilla kyydeillä, bussin numero 8 aikataulut Ruissalosta: www.foli.fi Bus transportation straight from Kira O’Reilly’s performance. Back in Turku with own arrangements, bus number 8 schedules from Ruissalo: www.foli.fi
NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
02:00
Cristóbal Yáñez Lanzarini: Back to the Tree Señoritaugarte: El grito decolonial / The Decolonial Cry Alexander del Re: Phobia # 131/367 +DJ Nallebjörn Ovet ja baari avataan klo 19 / doors and bar open at 7pm Liput / tickets 5€

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00
Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
17:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
12:00
16:00
Työpajat/workshops 12-16, performanssit/performances 15:45
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
20:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-20, Performanssi/performance 17:30

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
14:00
18:00
Työpajat/workshops 14-18, performanssit/performances 17:45

Señoritaugarte: Maternidad(es) intercambio / Exchange of Maternity(ies)
Kauppatori, pysäkki numero T37 Eerikinkadulla / Market Square, bus stop number T37, at Eerikinkatu
17:00
17:30
Performanssi/performance

Seiji Shimoda
Nykytaidetila Kutomo, Kalastajankatu 1B
19:00
20:00
Esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after performance
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
11:00
15:00
11:00, 12:00, 13:00, 14:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-18, Performanssi/performance 17:30

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
14:00
18:00
Työpajat/workshops 14-18, performanssit/performances 15:45
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
11:00
15:00
Työpajat/workshops 11-15, performanssit/performances 14:45

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
12:00
16:00
12:00, 13:00, 14:00, 15:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
19:00
Installaatio/installation 12-19, Performanssi/performance 18:00, esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after the performance

Señoritaugarte: Maternidad(es) intercambio / Exchange of Maternity(ies)
Bussipysäkki numero 16 Lidlin edessä / Bus stop number 16 in front of Lidl Eerikinkatu 4
15:30
16:00
Performanssi/performance
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Petros Konnaris: Nakedness is
Turun Uimahalli / Turku Swimming Hall, Rehtorinpellonkatu 4
11:00
13:00
Esityksen jälkeen kummikatsojakeskustelu / audience discussion after the performance *** ei uima-asuja / no swimming suits aloud

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
16:00
Installaatio/installation 12-16

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos: The Mythical Institute
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
12:00
16:00
Työpajat/workshops 12-16, performanssit/performances 15:45

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
12:00
16:00
12:00, 13:00, 14:00, 15:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance

Kira O'Reilly: I came to the sea and I was scared, my heart is broken
Kolkanniemen ranta, Saarronniemi, Ruissalo
16:30
19:15
Teoksen kesto n. 1h. Yhteiskuljetus teokseen lähtee klo 16:30, Aurakatu 2, kaupungintalon pysäkiltä. Kuljetus takaisin Turun keskustaan, perillä n. klo 19:15. - Duration about 1h. Transport to the performance at 4.30pm, Aurakatu , in front of Turku City Hall. Transport back in Turku around 7.15pm. Varaukset kuljetukseen ja ohjeet omalla kyydillä saapuville / reservations for transportation and info for those coming by themselves: www.newperformance.fi
NEW PERFORMANCE OPENING NIGHT
Avajaiskävely / Opening walk, aloituspiste/starting point at Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
17:30
22:00
Voit kulkea koko avajaiskävelyn läpi tai hypätä mukaan matkan varrella You can walk through the opening walk or hop on in the middle
Setting up the installation / Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Teoksen ripustuskävely taiteilijan kanssa, lähtö Titanik-gallerialta Setting up the installation – a walk with the artist, starting point at Titanik gallery Itäinen Rantakatu 8
18:00
20:00
Performance about Responsibility -installaatio näkyy Turun katukuvassa koko festivaalin ajan / Installation can be seen around Turku streetscape throughout the festival
Harriet Rabe: For the birds
Kakolan puisto, vankien vanha ulkoilualue Kakola park, former outdoor area for prison inmates
18:45
19:10
Tapaamispaikka osoitteen Linnankatu 55 kohdalla klo 18:45, josta opastus teokseen / meeting point at Linnankatu 55 at 18:45, from where you will be guided to performance
NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
02:00
Cristóbal Yáñez Lanzarini: Back to the Tree Señoritaugarte: El grito decolonial / The Decolonial Cry Alexander del Re: Phobia # 131/367 +DJ Nallebjörn Ovet ja baari avataan klo 19 / doors and bar open at 7pm Liput / tickets 5€
Pilvi Porkola: Until We Come Together
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
22:30

NEW PERFORMANCE PARTY NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
22:30
02:00
DANCE DANCE KARAOKE & DJ Nallebjörn Ovet ja baari auki klo 20 alkaen / doors and bar open from 8pm Liput / tickets 5 €

Tuesday - pre-festival day

Wednesday 5.10.

Thursday 6.10.

Friday 7.10.

Saturday 8.10.

Sunday 9.10.

Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
20:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

John Court: Untitled
Topeliuksen koulu / Topelius School, Hansakatu 2
10:00
14:00
Teos esitetään sisäpihalla, käynti kadulta – seuraa opasteita Performance will be presented in the courtyard, entrance from the street – follow information

Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

John Court: Untitled
Topeliuksen koulu / Topelius School, Hansakatu 2
12:00
16:00
Teos esitetään sisäpihalla, käynti kadulta – seuraa opasteita Performance will be presented in the courtyard, entrance from the street – follow information

Alexander del Re: Phobia # 96/166
Eerikinkatu 9 bAB
15:00
17:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Cristóbal Yáñez Lanzarini: The Brain
Vartiovuoren puisto, seuraa opasteita osoitteesta Hämeenkatu 26 tai Kaskenkatu 2 / Vartiovuori Park, follow guidance information from Hämeenkatu 26 or Kaskenkatu
15:00
18:00
Durational performance
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
17:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation
Juha Valkeapää: A guy and a wooden guy
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

IPIP: In Public, In Particular
Turun klassillinen lukio, Eskelinkatu 4
14:00
16:00
Performanssi-interventioita. Yhteistyössä Turun Taideakatemia ja Turun Klassillinen lukio / In collaboration with Turku Arts Academy and Turku Klassillinen high school
NEW PERFORMANCE OPENING NIGHT
Avajaiskävely / Opening walk, aloituspiste/starting point at Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
17:30
22:00
Voit kulkea koko avajaiskävelyn läpi tai hypätä mukaan matkan varrella You can walk through the opening walk or hop on in the middle

Tuesday - pre-festival day

Wednesday 5.10.

Thursday 6.10.

Friday 7.10.

Saturday 8.10.

Sunday 9.10.

Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Screening: Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
20:30
21:30
Video screening. Collection of performances for video, produced by MUU Association. Screening in collaboration with VAFT
Tuesday - pre-festival day Wednesday 5.10. Thursday 6.10. Friday 7.10. Saturday 8.10. Sunday 9.10.
Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
15:00
Open Class
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00
Seminar: Site-Specific Performance and the City
Vanha Viinatehdas, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
10:00
15:00
Antoine Pickels, Annette Arlander, Kira O’Reilly, John Court, Juha Valkeapää, Riina Lundman, Kris van’t Hof, in collaboration with Turku Arts Academy

Wednesday 5.10.

Thursday 6.10.

Friday 7.10.

No events available!

Changes are possible.