Koko ohjelma /  Keskiviikko / Torstai / Perjantai / Lauantai / Sunnuntai

Perjantai 7.10.
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

Avoin luokkahuone
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00

John Court
Topeliuksen koulu / Topelius School, Hansakatu 2
10:00
14:00
Teos esitetään sisäpihalla, käynti kadulta – seuraa opasteita Performance will be presented in the courtyard, entrance from the street – follow information

Juha Valkeapää: Ukko ja puu-ukko
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
11:00
15:00
11:00, 12:00, 13:00, 14:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5-vuotias New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-18, Performanssi/performance 17:30

Kuraattorikahvit
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
13:00
15:00
Seiji Shimoda (NIPAF, Japan), Antoine Pickels (SIGNAL, Belgium), Alexander del Re (Perfolink, Chile) Leena Kela & Christopher Hewitt (New Performance Turku Festival)

Petros Konnaris: Nakedness is
Kirjakahvila, Vanha Suurtori 3 (Brinkkalan sisäpiha / Brinkkala courtyard)
14:00
16:00
Keskusteluja alastomuudesta / discussions about nakedness

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
14:00
18:00
Työpajat/workshops 14-18, performanssit/performances 15:45

Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
03:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association

Harriet Rabe: For the birds
Kakolan puisto, vankien vanha ulkoilualue Kakola park, former outdoor area for prison inmates
18:45
19:10
Tapaamispaikka osoitteen Linnankatu 55 kohdalla klo 18:45, josta opastus teokseen / meeting point at Linnankatu 55 at 18:45, from where you will be guided to performance

Discussion with Seiji Shimoda
TEHDAS Teatteri, Itäinen Rantakatu 64
19:30
20:30
Open discussion: Performance art scene in Japan and Asia
NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
02:00
Cristóbal Yáñez Lanzarini: Back to the Tree Señoritaugarte: El grito decolonial / The Decolonial Cry Alexander del Re: Phobia # 131/367 +DJ Nallebjörn Ovet ja baari avataan klo 19 / doors and bar open at 7pm Liput / tickets 5€

Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Perjantai 7.10.

Perjantai 7.10.

Perjantai 7.10.

  • NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
    21:00 - 02:00
Perjantai 7.10.
Juha Valkeapää: Ukko ja puu-ukko
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Leena Kela: Alphabet of Performance Art
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videoperformanssi / video performance

Retrospective Exhibition: 5-vuotias New Performance Turku Festival
Köysiratagalleria, Turun Taideakatemia / Turku Arts Academy, Linnankatu 54
12:00
17:00
Videonäyttely / video exhibition

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-18, Performanssi/performance 17:30
Performance Voyage VI: Future/Tomorrow
Bar Ö, Linnankatu 7
18:00
03:00
Video exhibition. Collection of performances for video, produced by MUU Association
Jenny Suhonen: Performance about Responsibility
Turun katukuvassa / around Turku streetscape
23:59
00:00

Perjantai 7.10.

Perjantai 7.10.
Avoin luokkahuone
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00

Kuraattorikahvit
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
13:00
15:00
Seiji Shimoda (NIPAF, Japan), Antoine Pickels (SIGNAL, Belgium), Alexander del Re (Perfolink, Chile) Leena Kela & Christopher Hewitt (New Performance Turku Festival)

Petros Konnaris: Nakedness is
Kirjakahvila, Vanha Suurtori 3 (Brinkkalan sisäpiha / Brinkkala courtyard)
14:00
16:00
Keskusteluja alastomuudesta / discussions about nakedness
Discussion with Seiji Shimoda
TEHDAS Teatteri, Itäinen Rantakatu 64
19:30
20:30
Open discussion: Performance art scene in Japan and Asia
Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00
Perjantai 7.10.
Avoin luokkahuone
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00
NEW PERFORMANCE CHILE NIGHT
TEHDAS Teatteri, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
21:00
02:00
Cristóbal Yáñez Lanzarini: Back to the Tree Señoritaugarte: El grito decolonial / The Decolonial Cry Alexander del Re: Phobia # 131/367 +DJ Nallebjörn Ovet ja baari avataan klo 19 / doors and bar open at 7pm Liput / tickets 5€

Márcio Carvalho: Meeting in Turku in 2016
Yhteisöllinen projekti, koko festivaalin ajan / Collective project, throughout the festival
23:59
00:00

Perjantai 7.10.

Perjantai 7.10.
Juha Valkeapää: Ukko ja puu-ukko
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Mark Harvey: House Call
Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80
11:00
15:00
11:00, 12:00, 13:00, 14:00 Kierrokset alkavat tasatunnein lippukassalta – teokseen vapaa pääsy Tours start hourly at ticket sales counter – free admission to performance Turun Linna / Turku Castle, Linnankatu 80

Alejandra Herrera Silva: The Waters
Titanik-galleria, Itäinen Rantakatu 8
12:00
18:00
Installaatio/installation 12-18, Performanssi/performance 17:30

Jolijn de Wolf & Jay Mar Albaos
Turun pääkirjasto/Turku City Library, Linnankatu 2
14:00
18:00
Työpajat/workshops 14-18, performanssit/performances 15:45
Harriet Rabe: For the birds
Kakolan puisto, vankien vanha ulkoilualue Kakola park, former outdoor area for prison inmates
18:45
19:10
Tapaamispaikka osoitteen Linnankatu 55 kohdalla klo 18:45, josta opastus teokseen / meeting point at Linnankatu 55 at 18:45, from where you will be guided to performance

Perjantai 7.10.

Perjantai 7.10.
Antonín Brinda: The Ferry
Kaupunkilautta Föri, Itäinen Rantakatu 60 / Läntinen Rantakatu 47
06:15
21:00
Pitkäkestoinen performanssi / durational performance

John Court
Topeliuksen koulu / Topelius School, Hansakatu 2
10:00
14:00
Teos esitetään sisäpihalla, käynti kadulta – seuraa opasteita Performance will be presented in the courtyard, entrance from the street – follow information

Juha Valkeapää: Ukko ja puu-ukko
Wäinö Aaltosen Museo, Itäinen Rantakatu 38
10:00
18:00
Performanssi ja installaatio / performance and installation

Perjantai 7.10.

No events hours available!
Perjantai 7.10.
Avoin luokkahuone
MAECP: MA in Ecology and Contemporary Performance
University of the Arts Helsinki
Full programme and venues TBA
09:00
16:00

Perjantai 7.10.

No events available!

Muutokset mahdollisia.